Köy okulları restore ediliyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin her noktasında ortalama 6 bin 900 atıl duran köy okulunu, süratli bir halde revize ve restore ederek vatandaşların hizmetine açacaklarını açıkladı.

Adapazarı ilçesi Hacıramazanlar Mahallesi’nde bulunan Hacıramazanlar Köy Yaşam Merkezi’nin açılış töreninde konuşma yapan Özer, Sakarya’nın eğitimde önemli mesafeler aldığını, önemli başarı hikayeleri ürettiğini söylemiş oldu.

Bakanlık olarak kentte bu başarı hikayesini daha yükseklere çıkarabilmek için tüm Sakaryalıların hizmetinde olacaklarını vurgulayan Bakan Özer, Bakanlığın kentte projeler başlattığını, bunlardan en önemlilerden birinin bugün açılışını yapacaklarını duyurdu.

Öğrencilerin, illerde yaşanan göçlerden etkilenmemesi için taşımalı eğitim sisteminin uygulandığını aktaran Özer, salgının ortaya çıkmasının sonrasında insanların köylerine, ilçelerine dönmeye başladığını belirtti.

Vatandaşların, büyükşehirlerden daha küçük şehirlere döndüğünü gördüklerini dile getirerek, şu şekilde devam etti:

“Bununla birlikte kritik bir süreç daha yaşadık. Tarım ve hayvancılık ülkeler nezdinde çok fazla saygınlık görmezken, bilhassa son zamanlardaki besin tedarik zincirlerinde yaşanmış olan internasyonal sıkıntılar, ziraat ve hayvancılığı da aynen enerji kadar eleştiri bir sektör haline dönüştürdü.

Bakanlık olarak bu iki süreci birleştirerek, dedik ki köylerimizde atıl duran, kapalı duran okullarımızı süratli bir halde revize ederek, restorasyonunu gerçekleştirerek yurttaşlarımızın hizmetine sunalım. Bunun için ilk adımı, köy ilkokullarının açılmasıyla ilgili öğrenci sayısını ortadan kaldırarak, yönetmelik değişikliği yaparak gerçekleştirdik. Şu anda istenilen her köyde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilköğretim açılabilecek. İkinci adımı, köylerde anaokulu açmak için lüzumlu 10 olan öğrenci sayısını 5’e düşürerek gerçekleştirdik.

Yalnız bu adımımızla 1800 köyümüzde ortalama 20 bin yavrumuz anaokullarıyla buluştu. İlkokul ve anaokulu ihtiyacı yoksa o köye yaşam merkezleri, halk eğitim merkezleri kuralım istedik. Nasıl yapsak halk eğitim merkezlerinde? Bu bölgede yaşayan yurttaşlarımız, ne istiyorlarsa tarımdan hayvancılığa kadar ortalama 3 bin 200 değişik kursu, ilçeye gitmeden ayaklarınıza getirip burada hizmet vereceğiz.”

Merkezdeki öğretmen, öğrenci, kadın kursiyerlerle söyleşi eden Bakan Özer, kendisine ikram edilen bölgesel lezzetlerden tattı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Köy okulları restore ediliyor için yorumda bulun

    Köy okulları restore ediliyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Köy okulları restore ediliyor için ilk yorumu yapabilirsin.