Avrupa’daki orman yangınları

Avrupa’da bu yaz çıkan orman yangınlarının en yoğun seviyeye çıkmış olduğu, yayılan karbon miktarının en yüksek miktara ulaşmış olduğu tespit edildi.

Avrupa Birliğinin (AB) Copernicus uydu seyretme sistemi, özellikle Fransa, İspanya ve Portekiz üstünde yoğun karbon salımı kaydetti. Uydu görüntülerinde özellikle son günlerde Fransa’nın güneybatısında çıkan yangın sebebiyle yayılan dumanların yoğunluğu dikkati çekti.

Fransa’da 7 bin hektarlık orman kül oldu

Copernicus Atmosfer İzleme Servisinin (CAMS) raporuna bakılırsa, Küresel Yangın Asimilasyon Sistemi verilerinde kayıtların tutulduğu 2003’ten beri en yüksek karbon salımı seviyesi Fransa’da haziran-ağustos döneminde yangınların devam etmiş olduğu bölgede kaydedildi.

Rapora bakılırsa, ağustostaki sıcak hava dalgasında güneybatı Fransa’da yangınlarda 7 bin hektarlık orman kül oldu. CAMS baş bilim insanı Mark Parrington, Fransa’nın yanı sıra İber Yarımadası’nda da sıcak hava koşullarının artırdığı yangınların üstün dereceli seviyede emisyona yol açtığını bildirdi.

Parrington, “Güney Avrupa’da geniş alanlar için öngörülen aşırı yangın tehlikesi seviyesi, herhangi bir yangının büyüklüğü ve yoğunluğunun oldukça yüksek artış gösterebileceğine işaret ediyor. Emisyon tahminlerimizde ve hava kalitesinde de bunu gözlemliyoruz.” ifadesini kullandı.

Birçok bölge “oldukça yüksek yangın tehlikesi” altında bulunuyor

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi (ECMWF), 2022’nin küresel anlamda yangınların yol açmış olduğu karbon emisyonu tahmini bakımından şu ana kadar en yoğun 4’üncü yıl bulunduğunu açıklamıştı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Avrupa’daki orman yangınları için yorumda bulun

    Avrupa’daki orman yangınları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avrupa’daki orman yangınları için ilk yorumu yapabilirsin.