Amasya keşkeği coğrafi işarete hak kazandı

Amasya’nın yöresel lezzetlerinden biri olan Amasya keşkeği, Türk Patent ve Marka Kurumu’nca coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.

Amasya Valiliği, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği (YHKB) ile Amasya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği girişimleriyle coğrafi işaret tescili yapılan Amasya keşkeğinin tanıtımı için program düzenlendi.

Vali Mustafa Masatlı, Amasya’ya özgü bir lezzet olan Amasya keşkeği”nin coğrafi işaret tanıtımını yapmanın mutluluğu içinde olduklarını açıkladı. Kadim bir kültüre haiz Amasya’da tarihin pek fazlaca dokusunu her yanı ve yönüyle görmenin mümkün bulunduğunu dile getiren Masatlı, şöyle devam etti:

“Amasya keşkeğini Amasya’mızın 13’üncü coğrafi işaretli ürünü olarak tescillemiş olduk. Bu sayede 4 olan coğrafi işaret tescil sayımız 13’e çıkmıştır. Biz haiz olduğumuz 13 coğrafi işaret tesciliyle yetinmiyoruz. Şu an itibarıyla devam eden 20 tane daha coğrafi işaret çalışmamız bulunmaktadır. Bunların tamamında başarıya ulaşmış olacağımızı düşünüyorum. Bu sürecin nihayete ermesiyle beraber öteki 20 tane coğrafi işaretimizi de tescil ettirerek, coğrafi işaret sayımızı 33’e çıkaracağız.”

Konuşmaların peşinden Amasya keşkeğinin yapımına ilişkin sunum gerçekleştirildi. Ondan sonra Vali Masatlı ve katılımcılar, yemeğin tadına baktı.

Programa, Amasya Milletvekili Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile protokol üyeleri katıldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Amasya keşkeği coğrafi işarete hak kazandı için yorumda bulun

    Amasya keşkeği coğrafi işarete hak kazandı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Amasya keşkeği coğrafi işarete hak kazandı için ilk yorumu yapabilirsin.